Woensdag 6 maart: vanuit diverse Musea: o.a. Museum Helmond en Kasteel Ruurlo, taxeert Mieke Zilverberg een kopvaas en Rob Driessen een Art Deco klok.
Museum Helmond, 22 oktober 2018
- Object: terrachiara kopvaas
- Voorstelling: in de vorm van een hoofd
- Herkomst: Romeins - Tunesië
- Datering: derde/vierde eeuw na Christus
- Materiaal: gebakken klei
- Afmetingen: H 18cm, B 10cm
Meneer werkte voor Buitenlandse Zaken in Tunesië, waar hij in 1968 deze vaas kocht voor ongeveer 500 gulden. Hij wist niet dat de Romeinen zo uitgebreid in Tunesië hadden gezeten maar er ging een wereld voor hem open toen hij daar woonde. Hij ging vaak terug om te proberen om af te dingen in een klein antiekwinkeltje; het was de start van zijn verzamelwoede en liefde voor Romeins aardewerk.
Expert: Mieke Zilverberg: Terrachiara is de naam van de heldere kleivariant uit Tunesië; alleen daar is deze oranje kleur te vinden. Het is een provinciaalse vaas, om wijn uit te schenken. Op de kan staat ‘ex of navisi’, dat betekent uit de ‘officina’ , de werkplaats van Navicius. Daar werden ook andere objecten vervaardigd: er zijn bijvoorbeeld olielampen uit die werkplaats bekend. De vaas is in een mal gemaakt, er werden honderden van dit soort vazen gemaakt. Maar vanwege de inscriptie is deze waardevol.
Deze kopvaas heeft volgens Mieke Zilverberg een waarde van 2.500 euro
Kasteel Ruurlo, 17 september 2018
- Object: klok
- Maker: Jacques Adnet (1901-1984)
- Herkomst: Frankrijk
- Datering: 1930
- Materiaal: verchroomd koper en glas
- Afmetingen: 20 cm hoog x 10 cm breed x 24 cm lang
Meneer is verzamelaar van design en Art Deco, hij kocht deze klok zo’n tien jaar geleden op Marktplaats. Het strakke van deze klok spreekt hem erg aan.
Expert Rob Driessen vertelt dat deze klok een mooi voorbeeld is van Art Deco, met de nadruk op een technische, moderne uitstraling. De strakke vormgeving is typerend voor Adnet, hij was een van de eerste Franse ontwerpers die werkte in deze modernistische stijl. In de hoekige vormen en de moderne materialen herken je de invloed van De Stijl en het Bauhaus. Behalve klokken ontwierp Adnet allerlei meubels waarin deze combinatie van zwart en chroom terugkomt.
Rob Driessen taxeert deze klok op 4.000 euro.