Eigenaar én expert verrast door extreem zeldzaam schilderij in Tussen Kunst en Kitsch
Een schilderij dat jarenlang onder een doek bewaard bleef, zorgt in Tussen Kunst en Kitsch voor verbazing. Het werk blijkt gemaakt te zijn door een Amerikaanse kunstenaar, van wie minder dan twintig schilderijen bekend zijn.
De uitzending van Tussen Kunst en Kitsch vanuit het DAF Museum zie je zondag 11 januari 2026 om 21.35 uur bij AVROTROS op NPO 1.
Nooit aan de muur gehangen
De eigenaresse nam het schilderij drie jaar geleden van iemand over uit een boedel. Ze was direct geboeid door het werk en wilde het graag kopen. Ze betaalde er 500 euro voor.
Het schilderij heeft nooit aan de muur gehangen, maar stond altijd boven onder een doek. Toch bleef het knagen: waar komt dit werk vandaan en door wie is het geschilderd?
Ze dacht dat het door Richard Caton Woodville was geschilderd, maar op de voorkant staat geen handtekening. Ook las ze op internet dat deze kunstenaar maar heel weinig werk heeft gemaakt. Daarom begon ze te twijfelen of het wel waar kon zijn.
Richard Caton Woodville - Threading the beads (1854)
Verrast door de maker
Toch blijkt het schilderij daadwerkelijk in 1854 te zijn gemaakt door Richard Caton Woodville (1825-1855). Ook Tussen Kunst en Kitsch-expert Emilie den Tonkelaar en haar collega’s kenden de naam aanvankelijk niet. Woodville geldt als een belangrijke Amerikaanse schilder, maar is in Europa relatief onbekend.
Den Tonkelaar: 'Dit is echt waarvoor je het doet, dat je zoiets tegenkomt van zo’n kwaliteit en dan nog verrast wordt door de maker.’
Zijn werk hangt in grote Amerikaanse musea, zoals The National Gallery of Art in Washington. Dankzij hoge-resolutiefoto’s uit die collecties kon Den Tonkelaar het schilderij goed vergelijken.
Hoewel de scènes verschillen, ziet ze duidelijke overeenkomsten. Zo herkent ze dezelfde hooglichtjes op de knokkels, de bolling van de ogen en de manier waarop houtnerven zijn geschilderd. 'Het is waanzinnig mooi uitgevoerd.'
Expert: 'Dat je iets tegenkomt van zo’n kwaliteit en dan nog verrast wordt door de maker.'
Gemaakt in Londen, bedoeld voor Amerika
De Amerikaanse Woodville verhuisde naar Londen en heeft daar gewoond en gewerkt. Volgens aantekeningen op de achterkant van het doek is het schilderij daar gemaakt.
Het werk komt uit de tijd van de Amerikaanse Goldrush, een periode waarin er in Amerika veel geld omging. Woodville verkocht de schilderijen die hij in Europa maakte via de American Art Union aan Amerikaanse kopers.
'Zo, dan heb ik niet teveel betaald', reageert de eigenaresse verrast.
Minder dan twintig werken bekend
Van Richard Caton Woodville zijn minder dan twintig schilderijen bekend. Dat komt omdat hij maar dertig jaar oud is geworden en er niet veel schilderijen bewaard zijn gebleven. Bovendien zijn er relatief weinig Amerikaanse schilders uit de 19e eeuw.
Dat maakt dit een ontzettend zeldzaam schilderij, dat helemaal voldoet aan de Amerikaanse smaak. Ook is het in goede conditie én zit het nog in de originele lijst.
Den Tonkelaar schat de waarde van het werk op 25.000 euro. 'Zo, dan heb ik niet teveel betaald', reageert de eigenaresse verrast.
Uitzending 11 januari 2026
DAF Museum