Grote schok bij broer en zus in Tussen Kunst en Kitsch: beeld van moeder is een fortuin waard
De twee houten beelden stonden in een doos op zolder, omdat broer en zus ze ‘niet echt’ mooi vonden. Tussen Kunst en Kitsch-expert Dickie Zebregs denkt daar heel anders over. Zijn taxatie zorgt voor zichtbaar ongeloof: ‘Nee, joh. Je maakt een grap.’
De uitzending van Tussen Kunst en Kitsch vanuit Museum Arnhem zie je zondag 8 maart 2026 om 21.00 uur bij AVROTROS op NPO 1.
Mooi? ‘Heel eerlijk: niet echt’
Broer en zus zijn samen naar Tussen Kunst en Kitsch gekomen met twee houten beelden. Het grote beeld, dat ze ‘Lange Jan’ noemen, stond vroeger bij hun oma thuis op de grond en het kleine beeld met vleugels had oma op een bijzettafel staan.
Ze kwamen de Balinese beelden nu tegen bij het opruimen van het huis van hun overleden moeder. Momenteel liggen ze bij de zus op zolder, in een doos. Ze vinden de beelden als ze heel eerlijk zijn niet echt mooi. Bij Tussen Kunst en Kitsch hopen ze te horen wat ze precies in handen hebben.
Balinese Art Deco
Toen Tussen Kunst en Kitsch-expert Dickie Zebregs het kleinere beeld zag, gingen alle alarmbellen af. Het beeld stelt een danseres met vleugels voor. Voor Zebregs is dit het ultieme voorbeeld van sierlijkheid. ‘Een onvoorstelbaar mooie kwaliteit.’
Op de onderkant is het beeld gesigneerd door I Ketut Rodja (1917-1965). Hij is een van de grondleggers van de Balinese Art Deco stijl. Ook was Rodja een van de eerste leden van de groep Pita Maha, die de kunst op Bali wilde bevorderen. De kunstenaar kwam uit het dorpje Mas en vestigde daar zijn atelier.
Het langere beeld komt uit hetzelfde dorp als de danseres, maar het is niet gesigneerd. Het is waarschijnlijk gemaakt in zijn studio of in een studio in de buurt.
Internationale allure
Zebregs schat de waarde van het lange beeld op 3.000 euro. Het kleinere beeld van de danseres heeft volgens hem internationale allure. ‘Als dit op een internationale kunstbeurs staat, op een sokkel te midden van een prachtige stand met een perfect spotje erop, dan moet je denken aan een waarde van 85.000 euro.’
Haar verbazing is direct hoorbaar: ‘Nee joh, je maakt echt een grap.’ Wanneer het bedrag doordringt, vallen broer en zus elkaar in de armen. ‘Oké, ik moet even bijkomen.’