Tussen Kunst en Kitsch Extra: Willem de Zwart - Kopiëren om te leren
Experts Willem Jan Hoogsteder en Emilie den Tonkelaar vertellen in Tussen Kunst en Kitsch Extra hoe Willem de Zwart (1862-1931) zijn talent wist te ontwikkelen door te leren van de grootmeesters.
In Tussen Kunst en Kitsch vanuit Biesbosch MuseumEiland (uitzending 16 november 2025) duikt een bijzonder stilleven op: een schilderij met een pompoen, gemaakt door Willem de Zwart. Dé lievelingsschilder van Willem Jan Hoogsteder en zijn vader.
Het schilderij in de uitzending van Tussen Kunst en Kitsch
Wie was Willem de Zwart?
Willem de Zwart was een zeer onderschatte schilder en alleskunner uit Den Haag, die leerde door het kopiëren van oude meesters als Rembrandt. Hij schilderde van portret tot landschap en gebruikte heel veel verschillende technieken.
Het geheim van eeuwenoude schilderkunst
Kunstenaars als Philip Akkerman werken vandaag de dag nog steeds met technieken die teruggaan tot de zeventiende eeuw. In zijn atelier laat Akkerman zien wat het geheim is van die eeuwenoude schilderkunst — en waarom het kopiëren van voorgangers nog altijd een bron van vernieuwing kan zijn.
Kunstenaar Philip Akkerman aan het werk
Tussen Kunst en Kitsch Extra
Tussen Kunst en Kitsch Extra zie je direct na Tussen Kunst en Kitsch op NPO 2 Extra. (Op kanaal 82 én voor iedereen via de app van NPO of online: www.npo.nl/npo2extra.)
De uitzendingen van Tussen Kunst en Kitsch Extra zijn terug te kijken op de website van Tussen Kunst en Kitsch.