Burning House, Lavender, 2007, ©Lois Dodd, courtesy Alexandre Gallery, New YorkBurning House, Lavender, 2007, ©Lois Dodd, courtesy Alexandre Gallery, New York

5 x nieuwe tentoonstellingen in augustus

- 2 min lezen

Vijf tentoonstellingen, vijf werelden: van dansende Chinese tekens tot buitenaardse kwallen. In augustus openen ze hun deuren.

  1. Nu te Zien!
  2. Kunst
  3. Nu te Zien! nieuwe tentoonstellingen
  4. Nu te Zien! extra

Appels & Peren

De Nederlandse kunstenaar Rudolf Valster ziet kwallen als buitenaardse wezens. Vanuit zijn fascinatie voor deze bijzondere dieren maakte hij recentelijk meerdere aquarellen.

Naast aquarel werkt Valster met uiteenlopende technieken zoals cyanotypie, scanografie en sculptuur. Thema’s als tijdelijkheid, kwetsbaarheid en absurdisme komen terug in beelden van planten, kwallen en haaien,. Hiermee biedt Valster een poëtische blik op de werkelijkheid.

Locatie: WG Kunst, Amsterdam
Wanneer: 14 tot en met 24 augustus 2025

AVROTROS

Kwal, Rudolf Valster, aquarel

AVROTROS

Rudolf Valster, Blauw uitzicht, scanografie

Mijn liefste Teun & Traces of War

Hoe geef je een gezicht aan een geschiedenis waar lang over gezwegen is? In de tentoonstelling ‘Mijn liefste Teun’ reconstrueert fotograaf Tahné Kleijn het aangrijpende verleden van haar oma Pieta, die tijdens de Tweede Wereldoorlog met haar zoontje gevangen zat in het Japanse vrouwenkamp Tjideng.

Terwijl haar man Teun op zee voer en niets wist van zijn kind, hield Pieta in het geheim een dagboek bij: iets wat streng verboden was. Kleijn gebruikte deze dagboekfragmenten als inspiratie voor een serie studiobeelden waarin zij, met modellen en haar eigen zoon, het kampverleden verbeeldt.

Gelijktijdig met ‘Mijn liefste Teun’ van Tahné Kleijn worden ook foto’s van Jan Banning getoond uit zijn beroemde serie ‘Traces of War’. Hij toont indringende portretten van mannen die tijdens de Japanse bezetting als dwangarbeiders werkten aan de Birma- en Sumatra-spoorlijnen.

Zijn foto's, waaronder die van zijn eigen vader, laten de mannen zien zoals ze destijds moesten werkten: met ontbloot bovenlijf. Bannings persoonlijke achtergrond als zoon van Indische ouders en zijn studie geschiedenis vormen de basis voor zijn werk, waarin thema’s als macht, onrecht en ongelijkheid telkens terugkeren.

Locatie: Pennings Foundation, Eindhoven
Wanneer: 15 augustus 2025 tot en met 22 november 2025

AVROTROS

Jan Bannning, Traces of War, Portret van zijn vader

AVROTROS

Tahné Kleijn, 10 September 1942, 2025

A visual journey through Chinese ancient characters

De kunstenaar Chen Nan laat het oude Chinese schrift herleven. Hij gebruikt de tekens als basis voor hedendaags design. Het gaat hem niet om het schrift als communicatiemiddel, maar om de beeldende kwaliteiten ervan.

Nan wordt beschouwd als een pionier in de herinterpretatie en het hergebruik van oud Chinees schrift. 

Locatie: De Koelwaterhal, Zwolle
Wanneer: 22 tot en met 31 augustus 2025

AVROTROS

Carp Dragon, Chen Nan, A Visual Journey

AVROTROS

Oracle Bone Inscription- Sentient Beings, Chen Nan, A Visual Journey

Framing The Ephemeral

De Amerikaanse kunstenaar Lois Dodd is 97 jaar en schildert nog bijna elke dag. Ze legt vast wat ze ziet in haar directe omgeving: dichtbegroeide bossen, ramen en groene landschappen.

Haar stijl is een mix van figuratie en abstractie. In 2012 kreeg ze haar eerste grote tentoonstelling in de Verenigde Staten. Nu zijn haar schilderijen voor het eerst in Nederland te zien.

Locatie: Kunstmuseum Den Haag
Wanneer: 30 augustus 2025 - 4 januari 2026

AVROTROS

The Painted Room, 1982, ©Lois Dodd, courtesy Alexandre Gallery, New York

AVROTROS

Springtime Studio Interior, 1972, ©Lois Dodd, courtesy Alexandre Gallery, New York